Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

O kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nikt nie powie inaczej, jak „kościółek”. To najbardziej czcigodne i ulubione miejsce. Chociaż stoi już kilka wieków, jest wciąż odkrywany: przez znawców sztuki, przez turystów i pielgrzymów z Europy i świata, przez parafian. Nie ma dokumentu kto i kiedy go budował. Wśród historyków sztuki jest opinia, że nie ma starszych drewnianych kościołów jak XV-wieczne i tak jest datowany nasz kościółek, choć nie można wykluczyć, że jest to pierwsza świątynia w parafii, istniejącej przed 1325 rokiem.

Wielu będących tu po raz pierwszy mówi, że świątynia z zewnątrz nie budzi większego zainteresowania, a wprawia w zachwyt, gdy wejdzie się do środka. Dzięki prowadzonym od 2009 roku pracom konserwatorskim, jasna i czytelna stała się polichromia w prezbiterium z 1629 roku (na temat polichromii pani Gabriela Stawowiak obroniła pracę magisterską). Odnowione zostały XVII-wieczne ołtarze. Jedni podziwiają wejściowy portal, inni kopię XV-wiecznego witrażyka Madonny Apokaliptycznej (oryginał w muzeum diecezjalnym w Tarnowie), inni jeszcze klimat dawnego, drewnianego wnętrza sakralnego.

Bardzo kosztowne prace konserwatorskie prowadzone są dzięki corocznym dotacjom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (120 tys. zł) i Urzędu Marszałkowskiego (40 tys. zł). Swój udział ma parafia (24 tys. zł) i Gmina (7 tys. zł). Jeśli prace będą postępować w tym tempie, potrwają jeszcze wiele lat. /Dane za 2013 r./

Dzięki współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną kościółek w sezonie letnim jest codziennie otwarty. Dyżuruje przewodnik (A. Piechowicz). Zamknięty pierwszy tom kroniki świadczy, kto i skąd przybywa i z jakimi wrażeniami wyjeżdża.

Trzeba mieć nadzieję, że nasza perła będzie coraz bardziej jaśniała, zachwycała i świadczyła o wierze i kulturze przodków, ale także dzisiejszych mieszkańców parafii.

Tak o kościółku pisał ks. Jan Piechota w swojej książce "Dzieje Iwkowej 1325-1960"
(Tekst do pobrania poniżej)

Kościółek pełen tajemnic

Godziny otwarcia kościółka w sezonie letnim:
* Czwartek 9:00 - 18:00 (przerwa 13:00 - 13:30)
* Piątek 9:00 - 18:00 (przerwa 13:00 - 13:30)
* Sobota 9:00 - 18:00 (przerwa 13:00 - 13:30)
* Niedziela 12:00 - 17:00